کمپرسور اسکرو چگونه کار می کند و تفاوت بین کیفیت کمپرسور های اسکرو چیست؟

کمپرسور اسکرو برای تولید هوای فشرده به صورت مداوم و ۲۴ ساعته مناسب است.

یکی از ویژگی های خوب کمپرسور اسکرو صدای بسیار کم در مقایسه با کمپرسور پیستونی است.

کمپرسور باد اسکرو

در جدول زیر مشخصات فنی کمپرسور های اسکرو بر حسب میزان تولید هوا در فشار ۸ و ۱۰ بار نشان داده شده است.

کمپرسور اسکرو

تفاوت کیفیت ساخت کمپرسور اسکرو در چیست؟

پیش از آنکه عوامل تاثیر گذار در کیفیت کمپرسور اسکرو را برای شما شرح دهیم، بهتر است ابتدا در مورد نحوه عمکرد کمپرسور اسکرو و اجزا تشکیل دهنده آن صحبت کنیم

کمپرسور اسکرو چگونه کار می کند؟

همانطور که از نام این نوع کمپرسور ها بر می آید، روغن به بخش هایی از این کمپرسور تزریق می شود. در ادامه توضیح خواهیم داد که روغن به چه دلیل و به چه بخش هایی تزریق می شود.

کمپرسور اسکرو

روتور های مارپیچی کمپرسور، مهمترین قسمت کمپرسور های اسکرو می باشد.  اما این بخش به تنهایی نمی تواند عمل کند و اجزای زیاد دیگری نیز در تولید هوای فشرده تقش دارند. در ادامه کار کرد این اجزا توضیح داده می شود.

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

هوا از درون فیلتر هوا به درون واحد هواساز ( روتور های مارپیچی) کشیده می شود. فیلتر نصب شده روی هواساز از ورود ذرات گرد و غبار به درون مارپیچ ها جلوگیری می کند. ورود ذرات گرد و غبار سبب بروز آسیب های جدیدی به واحد هواساز می شود.

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

کنترل کننده ورودی هوا به هواساز اسکرو (Load/Unload Control )

این شیر کنترل ورود و یا عدم ورد هوا به داخل هواساز را به عهده دارد. زمانی که فشار داخل مخزن هنوز به حد مناسب و تعیین شده نرسیده است ، این شیر مسیر ورود هوا به داخل Airend  را باز می کند تا هواساز فراینده فشرده سازی را انجام دهد. زمانی که فشار به حد تعیین شده رسید، این شیر بسته می شود و عمل مکش هوا به درون هواساز متوقف می شود. این در حالی است که همچنان الکتروموتور و روتور های هواساز در حال چرخش هستند ولی هیچگونه هوای فشرده ای تولید نمی شود.

برای مشاهده فیلم آنلودر کمپرسور اسکرو روی این لینک کلیک بفرمایید

هواساز کمپرسور اسکرو

بخش مارپیچی کمپرسور  یا هواساز کمپرسور اسکرو (Rotary Screw airend)

هنگامی که شیر ورودی هوا ی باز می شود و به اصطلاح دستگاه در شرایط  تحت بار (Load)  قرار می گیرد، هوا وارد بخش مارپیچی هواساز می شود.

واحد مارپیچی کمپرسور عمل مکش وفشرده سازی را انجام می دهد. در حین این فرایند روغن به این بخش تزریق می شود. روغن دو وظیفه مهم را به عهده دارد. وظیفه اول خنک کاری و روغن کاری است و وظیفه دوم آب بندی و پر کردن فضای خالی میان دو روتور را به عهده دارد .

و حالا ترکیبی از روغن و هوای فشرده ایجاد شده است.

واحد هواساز

برای مشاهده فیلم هواساز کمپرسور اسکرو ۲ متر مکعبی – ۲۰۰۰ لیتری ، روی این لینک کلیک نمایید

مخلوط هوا و روغن در کمپرسور اسکرو

ترکیب هوا و روغن به وسیله یک شیر یکطرفه ، از هواساز خارج می شود. این شیر اجازه نمیدهد که روغن مجددا به واحد هواساز بازگردد.

مخزن جداکننده روغن از هوا ( سپراتور ):

در این مرحله می بایست روغن از هوا جدا شود. اینفرایند در یک مخزن جداکننده صورت می گیرد. بیشتر روغن موجود در هوا بر اثر نیروی گریز از مرکز از هوا جدا می شود ( همانند آنچه در ماشین لباس شویی رخ می دهد). این روغن در انتهای مخزن سپراتور جمع می شود و مجددا به هواساز برگردانده می شوند.

در این زمان هوا آماده است که از کمپرسور خارج شود ولی قبل از آن باید از رادیاتور عبور کند.

مخزن جدا کننده روغن کمپرسور اسکرو

رادیاتور کمپرسور اسکرو

در این مرحله، هوای فشرده بسیار گرم می شود. این دما معمولا حدود ۸۰ درجه است. بنابراین می بایست قبل از خروج از کمپرسور هوا خنک شود و دما آن به ۲۵- ۴۰ درجه برسد . این فرایند در رادیاتور صورت می پذیرد.

علاوه بر هوا، روغن نیز می بایست خنک شود. روغن گرم به بخش دیگر رادیاتور که مخصوص خنک سازی روغن است فرستاده می شود. میزان سرد کردن روغن به وسیله یک شیر ترموستاتیک کنترل می شود. هنگامی که دستگاه مدت زمان زیادی خاموش بوده باشد و دمای روغن پایین باشد شیرترموستاتیک مسیر ورود روغن به رادیاتور را می بندد.

رادیاتور کمپرسور اسکرو

 

تفاوت بین کمپرسور اسکرو درجه ۱ و ۲ در چیست ؟

نکته ۱ :  آیا  مارک های مختلف واحد هواساز کمپرسور اسکرو  (Airend) برتری خاصی نسبت به یکدیگر دارند؟

 

بلوکه هواساز ( Airend) استفاده شده در کمپرسور اسکرو معمولا یکی از این مارک ها می باشد که عبارتند از :

روتور کُمپ (ROTORCOMP) ساخت کشور آلمان ، ترمومکانیکال(TMC) ساخت کشور ایتالیا ، اِرزِن (AERZEN) ساخت کشور آلمان ، وی اِم سی (VMC) ساخت کشور ایتالیا

تمامی این مارک ها ساخته شده توسط شرکت های معتبر دنیا هستند .

air-end

اما چرا بعضی از هواساز های کمپرسور اسکرو با مشکل مواجه می شوند؟

ایرند - air end - بلوکه هواساز

عمده مشکلات به وجود آماده در هواساز کمپرسور های اسکرو ناشی از عدم رعایت نکات ظریف در مونتاژ کمپرسور اسکرو است . در اینجا به چند نمونه از دلایلی که سبب خرابی هواساز می شود اشاره می کنیم.

  • هم راستا قرار نگرفتن شفت و فولی الکتروموتور و هواساز در تمام محور های سه گانه X , Y , Z
  • محاسبه غلط دور چرخش شفت هواساز
  • ساختار غلط شاسی و ستون های ساختار بدنه کمپرسور به گونه ای که بعد از گذشت یکسال هم راستایی شفت الکتروموتور و هواساز از بین می رود و نیروی بسیار زیادی در محور Z روی شفت هواساز وارد می شود و باعث انحراف شفت و خراب شدن پکینگ ها و روغن ریزی هواساز می شود.

نکته ۲ : چگونه می توان از انتخاب صحیح مدل هواساز اسکرو توسط شرکت سازنده  دستگاه اطلاع پیدا کنیم؟

هر یک از مارک های هواساز اسکرو دارای یک نام و شماره هستند . به طور مثال هواساز های ROTORCOMP با نام EVO  ( ایوُ ) شناخته می شوند و سایز بندی آنها بر اساس حجم تولید هوا به صورت EVO 3 ،  EVO 6 ، EVO9، EVO15 و  EVO28  است.

هر یک از مدل ها دارای یک جدول مشخصات است که نشان می دهد این هواساز حداکثر چه حجم هوایی را می تواند تولید کند و حداکثر با چه الکتروموتوری کار می کند علاوه بر این هر یک از مدل ها دارای یک گراف فنی می باشد که نشان می دهد با چه دور گردشی چه حجم هوایی تولید می شود. در ادامه این جداول برای هر یک از مارک ها نشان داده ایم.

ایرند - air end - بلوکه هواساز

مدل های مختلف ایرند های ROTORCOMP

نام مدل  حداکثر قدرت الکتروموتور حداکثر حجم هوای قابل تولید حداکثر حجم هوای قابل تولید وزن تقریبی
EVO 2 ۱۱ kw – ۱۵ hp ۱٫۶ m3/min ۱۵ Bar ۱۵ Kg
EVO 3 ۱۸٫۵ kw – ۲۵ hp ۲٫۸ m3/min ۱۵ Bar ۲۱ Kg
EVO 6 ۳۷ kw – ۵۰ hp ۵٫۵ m3/min ۱۵ Bar ۴۵ Kg
EVO 9 ۵۵ kw – ۷۵ hp ۸٫۴ m3/min ۱۵ Bar ۶۸ Kg
EVO 15 ۹۰ kw – ۱۲۵ hp ۱۴٫۴ m3/min ۱۵ Bar ۱۲۶ Kg
EVO 28 ۱۶۰ kw – ۲۱۰ hp ۲۶ m3/min ۱۵ Bar ۲۶۹ Kg

چگونه متوجه شویم که واحد هواساز ( AIREND ) برای کمپرسور اسکرو کوچک نیست و یا با حداکثر دور کار نمی کند؟

تمام هواساز ها دارای یک گراف و جدول عملکرد هستند. این جدول نشان می دهد که هواساز برای تولید یک حجم مشخص هوا باید چه الکتروموتوری داشته باشد و با چه دوری به گردش آید

همواره از فروشنده بخواهید این گراف را در مورد هواساز کمپرسور به شما نشان دهد.

همچنین از فروشنده بخواهید اندازه دقیق قطر فولی الکتروموتور و هواساز را به شما بگویید . به این صورت می توانید با دیدن گراف هواساز متوجه شوید آیا هواساز مناسبی برای کمپرسور انتخاب شده است یا هواسازی برای کمپرسور نصب شده است که برای تولید هوا باید با حداکثر دور به گردش آید.

گراف زیر مربوط به ایر اند EVO 9  است. در اینجا نحوه تحلیل این گراف را به شما نشان می دهیم.

در تصویر زیر دو جدول نشان داده شده است. جدول بالا دارای دو محور است محور افقی نشان دهنده دور هواساز است و محور عمودی میزان هوای تولیدی را نشان می دهد. جدول پایین دارای دو محور است محور افقی نشان دهنده دور گردش هواساز و محور عمودی بر اساس قدرت الکتروموتور و بر اساس کیلووات مدرج شده است در این جدول منحنی هایی وجود دارد که هر یک مربوط به یک فشار مشخص است.

در صورتی که یک کمپرسور اسکرو با الکتروموتور ۳۷ کیلووات را می خواهید بررسی کنید کافی است در جدول پایین یک خط افقی از روی بخش الکتروموتور ۳۷ کیلووات رسم کنید تا منحنی فشار ۷ بار قطع کند . از این نقطه یک خط عمودی رسم کنید تا خط اریب  در جدول بالا را قطع کند. از این نقطه یک خط افقی رسم کنید تا محور عمودی نشان دهنده حجم تولید هوا را قطع نماید.

بر این اساس جدول نشان دهنده این مطلب است که با انتخاب یک الکتروموتور ۳۷ کیلووات، در صورتی که قطر فولی هواساز را به گونه ای انتخاب کنیم که هواساز اسکرو ۴۵۰۰ دور بزند ، هوادهی کمپرسور در فشار ۷ بار ۶٫۴ متر مکعب در دقیقه خواهد بود.

EVO-CATALOG-10

 

نکته شماره ۳ :بهترین ساختار تنظیم تسمه کمپرسور اسکرو چگونه است؟

از سازنده دستگاه در مورد نحوه تنظیم تسمه الکتروموتور و هواساز بپرسید

معمولا دو روش تنظیم تسمه ( شل و سفت کردن)  تسمه وجود دارد

روش اول : الکتروموتور روی یک صفحه لولا دار قرار گیرد.

 

shasi-lola

 

روش دوم : الکتروموتور ثابت باشد و هواساز متحرک باشد.

در این حالت الکتروموتور روی شاسی ثابت بوده و AIREND روی یک صفحه نصب می شود . این صفحه با تنظیم پیچ ها می تواند روی ستون های شاسی بالا و پایین برود.

shasi-sabet

 

 

کدام نوع سیستم تنظیم تسمه بهتر است؟

نوع دوم به مراتب در عملکرد خوب و بلند مدت کمپرسور بهتر است.

از آنجایی که در مدل اول الکتروموتور روی یک ورق متحرک و با سطح بزرگ قرار گرفته است رفته رفته وزن الکتروموتور باعث تاب برداشتن این ورق می گردد. درنتیجه  هم راستایی شفت و فولی الکتروموتور و هواساز بهم می خورد و بعد از گذشت یکسال صدای کمپرسور زیاد شده و احتمال پاره شدن تسمه ها افزایش می یابد.

 

 

 

2 پاسخ
  1. محمدرضا میناییان
    محمدرضا میناییان says:

    با عرض سلام و قدردانی ازاطلاعات شما در مورد کمپرسورهای کوپل مستقیم و رنج بالاتر و سانتر فیوژ اطلاعاتی برای سایت هواساز شرکت میخواستم.سپاس از شما

    پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *