کمپرسور پیستونی | نکات مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی

انواع کمپرسور پیستونی

کمپرسور 250 لیتری | code: it -250/250

مشخصات فنی پمپ باد 250 لیتری:

 • هواساز : ایتالیایی با هوادهی 250 لیتر در دقیقه 
 • تعداد پیستون: 2 
 • الکتروموتور: 2 اسب بخار معادل 1.5 کیلووات
 • فشار کاری : 6 الی 8 بار 
 • حداکثر فشار : 10 بار 
 • حجم مخزن : 250 لیتر

کمپرسور 350 لیتری | code: it -350/350

کمپرسور ۳۵۰ لیتری

مشخصات فنی کمپرسور هوا 350 لیتری:  

 • هواساز : ایتالیایی با هوادهی 350 لیتر در دقیقه
 • تعداد پیستون: 2 
 • الکتروموتور: 3 اسب بخار معادل 2.2 کیلووات
 • فشار کاری : 6 الی 8 بار
 • حداکثر فشار : 10 بار
 • حجم مخزن : 350 لیتر

کمپرسور 500 لیتری | code: it -650/500

کمپرسور ۵۰۰ لیتری

مشخصات فنی پمپ باد 500 لیتری:

 • هواساز : ایتالیایی با هوادهی 650 لیتر در دقیقه 
 • تعداد پیستون: 2 
 •  الکتروموتور: 5.5 اسب بخار معادل 4 کیلووات
 • فشار کاری : 6 الی 8 بار
 • حداکثر فشار : 12 بار
 • حجم مخزن : 500 لیتر

کمپرسور 750 لیتری | code: it -830/500

کمپرسور ۷۵۰ لیتری

مشخصات فنی کمپرسور باد 750 لیتری:

 • هواساز : ایتالیایی با هوادهی 830  لیتر در دقیقه 
 • تعداد پیستون: 2 
 • الکتروموتور: 7.5 اسب بخار معادل 5.5 کیلووات
 • فشار کاری : 6 الی 8 بار
 • حداکثر فشار : 12 بار
 • حجم مخزن : 500 لیتر

 


کمپرسور 1000 لیتری | code: it -1250/1000

کمپرسور ۱۰۰۰ لیتری

مشخصات فنی کمپرسور هوا 1000 لیتری:

 • هواساز : ایتالیایی با هوادهی 1250  لیتر در دقیقه 
 • تعداد پیستون: 2 
 • الکتروموتور: 10 اسب بخار معادل 7.5 کیلووات
 • فشار کاری : 6 الی 8 بار
 • حداکثر فشار : 12 بار
 • حجم مخزن : 1000 لیتر

اجزا  و  قطعات تشکیل دهنده کمپرسور پیستونی  

۱-       واحد هواساز

۲-       الکتروموتور

۳-       کلید اتومات ( تنظیم کننده فشار)

۴-       مخزن

۵-       لاستیک لرزه گیر

۶-       چرخ

۷-       سوپاپ

۸-       شیر یکطرفه 

 مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت کمپرسور پیستونی چیست؟

کیفیت  کمپرسور باد تحت تاثیر این موارد میباشد  :

۱-  واحد هواساز کمپرسور ( بلوک سیلندر)

۲-  دینام یا الکتروموتور

۳- مخزن ذخیره هوا

۴- اصول مونتاژ کمپرسور

۵- خدمات پس از فروش و گارانتی

۶-  شرکت تولید کننده کمپرسور

در ادامه  هر یک از موارد فوق را برای شما شرح می دهیم.

۱ واحد هواساز کمپرسورپیستونی

s قلب یک کمپرسور واحد هواساز ( بلوک سیلندر) می باشد. وظیفه این قسمت فشرده سازی هوا درون مخزن کمپرسور می باشد.

هواساز کمپرسور

طول عمر کمپرسور، کارکرد خوب ، صدا و لرزش کمپرسور همگی به واحد هواساز کمپرسور وابسته است.

در خصوص هواساز کمپرسور پیستونی دو انتخاب وجود دارد، هواساز ایتالیایی و هواساز چینی

طول عمر هواساز های ایتالیایی به صورت قابل توجه و محسوسی با هواساز های چینی متفاوت است.

بِرَند های اروپایی یا برند هایی که تحت لیسانس و با تکنولوژی این شرکت های ساخته می شوند بالاترین کیفیت را دارا هستند و در نقطه مقابل کمپرسور های چینی پایین ترین کیفیت را در این بین دارند. مشکل اصلی کمپرسور های چینی روغن ریزی زیاد است

مارک های اروپایی رایج در ایران عبارتند از : ABAC  ( آباک ) FIAC ( فیاک ) FINI  ( فینی) و NUAIR  . در این میان ABAC شناخته شده ترین و پر مصرف ترین مارک ایتالیایی در ایران است. و از آنجایی که تعداد وارد کنندگان آن در مقایسه با دیگر برند ها بیشتر است قطعات یدکی آن نیز رایج تر است و قیمت بهتری دارد.

کمپرسور های چینی معمولا با برند و مارک مشخص و خاصی وارد نمی شوند ولی معمولا تحت این عناوین در بازار ایران شناخته می شوند : طرح ایتالیا !! ، تاپیتال ،  20-65، ۲۰-۷۰، ۳۰-۶۵، ۳۰-۷۰، ۳۰-۸۰، ۳۰-۹۰ ، ۳۰-۹۵

۲- الکتروموتور کمپرسور پیستونی

جدول زیر نشان دهنده الکتروموتور بکار رفته برای کمپرسور در ظرفیت های مختلف است.

نکته مهم در خصوص الکتروموتور ها میزان مس بکار رفته در سیم پیچی الکتروموتور می باشد.در الکتروموتور های بی کیفیت میزان مس، کمتر از حد استاندارد است . از این رو مقاومت در سیم پیچی ها بیشتر شده در نتیجه مصرف برق افزایش می یابد.

۳- مخزن کمپرسور

ضخامت صحیح ورق مخزن کمپرسور باد به این صورت است :

مخزن 250 لیتری : 3 میلیمتر |  مخزن 350 لیتری : 4 میلیمتر | مخزن 500 لیتری : 4 میلیمتر | مخزن 1000 لیتر : 6 میلیمتر

۴- رعایت دقت و نکات ایمنی در مونتاژ کمپرسور

نکات به ظاهر ساده ای باید در مونتاژ کمپرسور رعایت شود که متاسفانه شاهد آن هستیم که رعایت نکردن همین نکات ساده باعث بروز مشکل برای خریداران می شود.

اولین نکته این است که الکتروموتور یا هواساز باید به واسته ریل روی شاسی مخزن نصب شوند. در صورتی که این قطعات بدون قرار گرفتن روی ریل، مستقیما به شاسی پیچ شوند، امکان شل یا سفت کردن تسمه وجود نخواهد داشت. و خریدار در زمانی تعویض تسمه با دشواری بسیار زیادی مواجه خواهد شد.

هم راستا بودن بودن فولی الکتروموتور و فولی هواساز ، در صورتی که این مساله بخوبی رعایت نشود ، تسمه کمپرسور به سرعت پاره می شود.

نصب شیر تخلیه آب در زیر مخزن کمپرسور : کمپرسور حتما باید دارای شیر تخلیه آب باشد. از آنجایی که به صورت طبیعی درون مخزن کمپرسور آب جمع می شود. حتما باید یک شیر تخیله در زیر مخزن نصب شود تا کاربر بتواند روزانه آن را باز کرده و آب درون مخزن را تخلیه کند.

متاسفانه  برخی، برای صرفه جویی در هزینه ها ، به جای نصب شیر تخلیه، از یک درپوش یا کورکن استفاده می کنند که برای باز کردن آن حتما باید از آچار استفاده کرد. این امر سبب شده است در بسیاری از مواقع هنگام باز کردن درپوش حادثه رخ دهد. زیرا هنگامی که پیچ به آخرین دنده رسیده  ناگهان با فشار باد به بیرون پرتاب شده و به صورت اپراتور برخورد کرده است.

۵- قطعات یدکی استاندارد – گارانتی

لازمه ارائه خدمات پس از فروش برای هر دستگاهی این است که آن ماشین یا دستگاه دارای قطعات یدکی استاندارد باشد.

برای حصول اطمینان از این موضوع ، در زمان خرید از فروشنده بخواهید از هر کدام از قطعات یدکی هواساز کمپرسور چندین عدد را به شما نشان دهد. در صورتی که از هر قطعه تعداد قابل توجهی موجود بود، شما می توانید از صحت گارانتی و خدمات پس از فروش اطمینان داشته باشید. و در صورت سر باز زدن یا طفره رفتن فروشنده از این کار، احتمال عدم پاسخگویی در زمان وقوع خرابی یا سرویس دستگاه وجود دارد

قطعات مصرفی و قطعاتی که درصد بروز خرابی در آنها بیشتر است به شرح زیر می باشد:

شاتون، میل لنگ ، رینگ، پیستون، صفحه سوپاپ، واشر های صفحه سوپاپ، فیلتر هوا

 فطعات یدکی و مصرفی کمپرسور

در مورد اهمیت گارانتی و خدمات پس  از فروش کمپرسور، توجه به این نکته حایز اهمیت است که از کار افتادن کمپرسور به منزله متوقف شدن خط تولید و متوقف شدن ماشین آلات می باشد. به ازا هر روز دیر کرد در سرویس یا ارائه قطعات یدکی، یک روز خط تولید متوقف خواهد بود.

۶- خصوصیات اخلاقی و سازمانی شرکت فروشنده دستگاه

یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد، ارزیابی شرکت فروشنده است. کندوکاو در این خصوص که آیا این شرکت در صورت بروز خرابی توان تحمل هزینه های گارانتی و خدمات را دارد. آیا این شرکت از پرسنل کافی برای ارائه خدمات برخوردار است.آیا پرسنل و مدیران شرکت افرادی هستند که در فکر ایجاد یک برند شناخته شده  و خلق یک تصویر ذهنی مثبت در دید مشتریان باشند.

انواع کمپرسور پیستونی

آموزش راه اندازی کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور پیستونی را در یک محیط تمیز و سطح تزار قرار دهید. دقت کنید محلی که کمپرسور را نصب می کنید به گونه ای باشد که بازدید روزانه و سرویس آن به راختی انجام پذیر باشد. همچنین آن را در محلی نصب کنید که در صورتی که در آینده نیاز شد برای تعمیر یا سرویس های اساسی از آن محل خارج شود به راحتی میسر باشد.

بهتر است کمپرسور به محل مصرف هوای فشرده نزدیک باشد هر چقدر فاصله کمپرسور تا محل مصرف بیشتر باشد میزان افت فشار در سیستم لوله کشی بیشتر می شود.

حتما جهت به جهت چرخش فلکه کمپرسور دقت کنید ، جهت باید به سمتی باشد که باد فلکه به سیلندر بخورد تا آن را خنک کند.

برای راه اندازی کمپرسور های تکفاز کافی است .دو شاخه برق را به پریز وصل کرده و کلید اتومات را در حالت ۱ قرار داده در این حالت هر گاه عقربه درجه باد به کمتر از ۶ bar رسید کمپرسور به صورت اتوماتیک روشن شده و فشار هوای مخزن بالا می رود و هر گاه فشار به ۸ bar رسید کمپرسور به صورت اتوماتیک خاموش می شود و این پروسه همواره تکرار می گردد.

کمپرسور های پیستونی به ویژه در ظرفیت های بزرگتر از ۳۵۰ لیتر دارای الکتروموتور سه فاز هستند. الکتروموتور های سه فاز در مقابل نوسانات ولتاژ برق آسیب پذیر هستند. از این رو بهتر است برای کمپرسور پیستونی سه فاز یک تابلو برق مجهز به کنترل فاز نصب گردد.

روش صحیح اتصال کمپرسور پیستونی سه فاز به تابلو برق

ابتدا به وسیله  با یک کابل برق دو رشته اتصال بین کلید اتوماتیک ( کلید تنظیم فشار کمپرسور ) و ترمینال فرمان تابلو برق را بر قرار می کنیم

سپس با یک کابل برق سه رشته الکتروموتور  کمپرسور را به کنتاکتور تابلو برق متصل می کنیم

در این روش از اتصال نباید رشتی سیمی از الکتروموتور به کلید اتوماتیک کمپرسور متصل باشد

در انتهای یک کابل برق چهار رشته از تابلو تقسیم کارخانه وارد تابلو برق کرده سه رشته فاز را به کلید منیاتوری تابلو برق متصل کنید و یک رشته سیم نول را به ترمینال آبی زیر کلید مینیاتور متصل کنید.

اشتباه در راه اندازی کمپرسور پیستونی سه فاز

یک اشتباه رایج در راه اندازی کمپرسور پیستونی با الکتروموتور سه فاز این است که برق سه رشته ورودی ، مستقیما به کلید اتوماتیک کمپرسور وصل شود در این حالت حتی اگر تابلو برق اصلی کارخانه مجهز به کنترل فاز باشد ، درصورت ایجاد اتصالی در پلاتین های کلید اتوماتیک برق به صورت دو فاز وارد الکتروموتور می شود و باعث سوختن موتور می گردد و عملا تابلو برق هیچ کاربردی نخواهد داشت .

برای نگهداری کمپرسور پیستونی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

تعویض به موقع و کنترل سطح روغن

روغن کمپرسور باید تا نصف شیشه روغن نما کمپرسور باشد. هر 6 ماه یکبار روغن کمپرسور را تعویض کنید و همواره چک کنید سطح روغن از نصف کمتر نشده باشد.

تعویض به موقع فیلتر هوا کمپرسور

فیلتر هوا  از ورود ذرات گرد و غبار به درون هواساز جلوگیری می نماید. ذرات گرد و غبار موجود در هوا آسیب های جدی به کمپرسور وارد می کند. در مرحله اول سبب جرم گرفتگی شیار صفحه سوپاپ شده و بعد از مدتی سبب می شود که کمپرسور به صورت مداوم روشن باشد تا بتواند فشار و حجم مورد نیاز را تامین کند. در حالت بحرانی کمپرسور به صورت مداوم روشن است ولی درجه باد از فشار ۴ یا ۵ بار بالا تر نمی رود.

علاوه بر این بخشی از این ذرات گرد و غبار وارد سیلندر کمپرسور شده و سبب خراشیدگی سطح سیلندر می شود برای جلوگیری از این اتفاق باید به صورت هفتگی فیلتر هوا با باد تمیز شود هر 3 ماه یکبار تعویض شود.

تخلیه آب جمع شده در مخزن کمپرسور

بهتر است به صورت روزانه آب درون مخزن کمپرسور تخلیه شود در این حالت شیر تخلیه انتهای مخزن را باز کرده تا آب از مخزن خارج شود.

بازدید شیر یکطرفه

وظیفه شیر یکطرفه در کمپرسور انتقال هوا از هواساز کمپرسور به درون مخزن می باشد. مکانیزم این شیر به گونه ای است که اجازه نمی دهد هوای داخل مخزن به درون هواساز برگردد. درون این شیر یک لاستیک به همراه فنر قرار دارد. زمانی که هواساز کار می کند، هوای فشرده لاستیک و فنر را به عقب می راند و دریچه عبور هوا به درون مخزن باز می شود. زمانی که تولید هوا متوقف می شود، فنر باز شده و لاستیک دریچه عبور هوا را مسدود می کند و اجازه نمی دهد هوا از مخزن به درون هواساز بازگردد. بر اثر کارکرد زیاد کمپرسور و گرما زیاد ممکن است  لاستیک درون شیر یکطرفه انعطاف خود را از دست بدهد و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد در این حالت هوا از مخزن به درون هواساز و کلید اتوماتیک باز می گردد. در این حالت نشت هوا از کلید اتوماتیک کمپرسور و سر سیلندر هواساز مشاهده می شود. با تعویض لاستیک شیر یکطرفه در زمان های مشخص می توانید از وقوع این اتفاق جلوگیری نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی

کمپرسور دندانپزشکی
کمپرسور اطلس کوپکو نسبت به سایر کمپرسورها چه مزیت‌هایی دارد؟