کمپرسور ۵۰۰ لیتری

slider-500
کمپرسور 500 لیتری

کمپرسور ۵۰۰ لیتری بنابر حداکثر فشار تولید و نوع هواسازی که روی مخزن نصب می شود به مدل های مختلفی طبقه بندی می شود. گروه اول کمپرسور ۵۰۰ لیتری با فشار کاری حداکثر ۸ بار می باشد و گروه دوم کمپرسور هایی هستند که برای فشار ۱۰ بار مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسور ۵۰۰ لیتری – ۸ بار فشار

این گروه از کمپرسور های برای اکثر کار های پنوماتیک مناسب هستند.

کمپرسور پیستونی از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

۱-  هواساز کمپرسور 

۲- الکتروموتور ( ۵٫۵ اسب بخار – ۴ کیلو وات )

۳- مخزن ذخیره هوا با حجم ۵۰۰ لیتر و ضخامت ورق ۴ میلیمتر

انواع کمپرسور باد ۵۰۰ لیتری –  ۸ بار

کمپرسور هوا ۵۰۰ لیتری در فشار ۸ بار در دو گروه ارائه می شود. تفاوت اصلی این دو مدل در واحد هواساز آنها می باشد. گروه اول کمپرسور با هواساز ایتالیایی و گروه دوم کمپرسور هایی هستند که هواساز آنها ساخت چین می باشد.

کمپرسور ۵۰۰ لیتری – ۸ bar – دارای هواساز های ایتالیایی- دو موتوره

کمپرسور باد

کمپرسور ۵۰۰ لیتری – ۸ bar

دارای دو موتور تولید کنند باد

فیلم معرفی اجزای

کمپرسور ۵۰۰ لیتری – ۸ bar

ویژگی بسیار خوب این کمپرسور برخورداری از دو هواساز مستقل  با مهندسی شرکت ABAC  ایتالیا می باشد. هر یک از این  هواساز ها ( بلوک سیلندر) دارای دو پیستون هستند ( در مجموع این کمپرسور ۴ سیلندر می باشد)

برخورداری از دو هواساز به جای یک هواساز، این ویژگی را به همراه دارد که اگر یکی از هواساز ها نیاز به سرویس داشته باشد، هواساز دیگر همچنان  به کار خود ادامه می دهد و از متوقف شدن کمپرسور و خط تولید جلوگیری می کند.

علاوه بر قابلیت اطمینان بالای این کمپرسور ها ، صدای این کمپرسور ها در مقایسه با کمپرسور های دیگر بسیار کمتر است. صدای کمپرسور ارتباط مستقیمی با کیفیت هواساز های کمپرسور دارد.

فشار کاری ایده آل این کمپرسور ها بین ۶-۸ bar   فشار می باشد. ۸۷psi – 116 psi

این کمپرسور ها در دو مدل با مخزن ایستاده و خوابیده ساخته می شوند

500-istade---khepel--2

پمپ باد ۵۰۰ لیتری با مخزن ایستاده

mazda

پمپ باد ۵۰۰ لیتری صفوی- انتخاب مرکز خدمات پس از فروش مزدا و میتسوبیشی

کمپرسور باد ۵۰۰ لیتری – ۸ bar – دارای هواساز چینی

این کمپرسور دارای یک هواساز ۳ سیلندر می باشد. هواساز این کمپرسور ساخت کشور چین است.فشار کاری این کمپرسور ۶-۸ بار می باشد. صدا و لرزش این کمپرسور در مقایسه با مدل قبلی بیشتر است. و از نظر کیفیت نیز در رتبه پایین تری قرار دارد.

500-china

پمپ باد ۵۰۰ لیتری با هواساز سه سیلندر چینی

CYLANDR-3070

هواساز سه سیلندر چینی

کمپرسور هوا ۵۰۰ لیتری – ۱۰ bar

در بعضی از صنایع نیاز به فشار ۱۰ بار می باشد. در این موارد از کمپرسور هوا ۵۰۰ لیتری استفاده می کنیم که هواساز آن ( بلوک سیلندر ) دارای یک پیستون کوچک و یک پیستون بزرگ است. 

به این نوع هواساز ها ، دو مرحله ای گفته می شود.

در این کمپرسور دو پیستون وجود دارد. پیستون بزرگتر هوا را از محیط مکش کرده و در اثر تراکم فشار آن را با حدود ۵ BAR  می رساند. این هوای فشرده شده وارد سیلندر با پیستون کوچکتر شده. با بالا رفتن پیستون کوچکتر هوا تا فشار ۱۰ بار متراکم می شود.

قیمت این کمپرسور در مقایسه با کمپرسور های با فشار کاری ۸  بار بیشتر است.

slider-500

قیمت کمپرسور باد ۵۰۰ لیتری

قیمت کمپرسور باد ۵۰۰ لیتری به کیفیت قطعات به کار رفته در آن وابسته است. 

مهمترین عامل در تعیین کیفیت کمپرسور هوا ۵۰۰ لیتری ، واحد هواساز یا بلوک سیلندر کمپرسور می باشد.

در مجموع دو گروه هواساز وجود دارد 

هواساز ( بلوک سیلندر ) ایتالیایی و چینی

کمپرسور با هواساز های ابتالیایی از کیفیت و طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند.

تاثیر هواساز در قیمت کمپرسور  ۵۰۰ لیتری

مهمترین عامل در کیفیت کمپرسور پیستونی ، هواساز ( بلوک سیلندر کمپرسور) می باشد

کارکرد مداوم ، صدا و لرزش کم ، طول عمر بالای کمپرسور همگی به واحد هواساز بستگی دارد.

در ایران معمولا دو گروه هواساز مورد استفاده قرار می گیرد. هواسازی ایتالیایی و هواساز های چینی

هواساز های ایتالیایی عبارتند از :

ABAC

FINI

CHINOOK

FIAC

NUAIR

در این میان مارک ABAC بنا بر کیفیت خوب و حجم بیشتر واردات و دسترسی بهتر به قطعات یدکی از استقبال بیشتر برخوردار است 

هواساز های ۵۰۰ لیتر چینی دارای برند یا مارک خاصی نیستند . در چین تمام شرکت های که در زمینه ساخت هواساز کمپرسور پیستونی فعالیت دارند هواساز های ۵۰۰ لیتر را با یک شکل ظاهری و بدون مارک تولید می کنند.

تمام این کمپرسور ها دارای سه پیستون با قطر ۸۰ میلیمتر می باشد.

هواساز ایتالیایی در مقایسه با چینی طول عمر بسیار بالایی دارند ، روغن ریزی ندارند و صدا و لرزش آنها بسیار کمتر است

نقش الکتروموتور در قیمت کمپرسور هوا ۵۰۰ لیتری

قیمت و کیفیت الکتروموتور به میزان مس به کار رفته در الکتروموتور آنها وابسته است.

الکتروموتور های درجه یک تمام سیم پیچی آنها از مس است. اما الکتروموتور های ارزان تر سیم پیچی شان از مس و آلومینیوم یا تماما آلومینیومی است

راه اندازی پمپ باد ۵۰۰ لیتری

ابتدا پمپ باد ۵۰۰ لیتری را در یک سطح تراز ، دور از گرد و غبار قرار دهید.

پیش از روشن کردن کمپرسور دقت کنید کمپرسور روغن کافی داشته باشد. سطح روغن می بایست تا نصب روغن نما باشد

در صورتی که کمپرسور باد دارای تابلو برق نیست و برق ورودی مستقیما به کلید اتوماتیک سه فاز می شود. می بایست ابتدا قاب کلید اتوماتیک سه فاز را برداشته و کایل سه رشته برق را به پلاتین های کلید اتوماتیک متصل کنید. سپس قاب کلید اتوماتیک را ببندید و کلید را در حالت روشن ( ۱ ) قرار دهید

در صورتی که روی کمپرسور تابلو برق کنترل فاز نصب شده است یک کابل برق چهار رشته انتخاب کرده سه رشته را به زیر کلید منیاتوری تابلو متصل کرده و رشته برق چهارم را به ترمینال آبی رنگ ( نول) زیر کلید منیاتوری نصب کرده. سپس کلید اتوماتیک را در حالت روشن قرار دهید.

جهت چرخش فلکه کمپرسور را چک کنید. فلکه باید در جهتی بچرخد که باد را به سیلندر کمپرسور بزند . در صورتی که باد به جای سیلندر به حفاظ کمپرسور برخورد می کرد. جای یکی از رشته های برق ورودی را با یکدیگر عوض کنید. با این کار جهت چرخش الکتروموتور پمپ باد۵۰۰ لیتری تغییر می کند.

نگهداری کمپرسور ۵۰۰ لیتری

هفته سه الی چهار باد فیلنر هوای کمپرسور را باد تمیز کنید. قبل از باز کردن فیلتر کمپرسور را خاموش کنید تا از ورود ذرات کثیفی به داخل کمپرسور جلوگیری شود.

به صورت روزانه آب درون مخزن کمپرسور را تخلیه نمایید. با این کار آب کمتری وارد سیستم هوای فشرده می شود. علاوه بر این از پوسدگی مخزن نیز جلوگیری می شود.

به صورت روزانه سطح روغن را از شیشه روغن نما کنترل کنید. روغن کمپرسور را هر ۴ ماه یکبار تعویض کنید.

رفع مشکلات احتمالی در کمپرسور باد ۵۰۰ لیتری

  • عدم تولید باد در کمپرسور ۵۰۰ لیتری

اگر مشاهده کردید فشار باد کمپرسور بالا نمی رود در حالی که کمپرسور به صورت مداوم روشن است می بایست وضعیت صفحه سوپاپ کمپرسور چک شود. شکسته شدن فنر سوپاپ ها، پاره شدن واشر ها از دلایل اصلی بروز این مشکل است. با تمیز نمودن و تعویض به موقع فیلتر هوا می توانید طول عمر این قطعات را افزایش دهید.

  • نامناسب بودن و فشار کمپرسور و زمان روشن و خاموش شدن کمپرسور

اگر کمپرسور زیاد روشن می شود نشانه این است که مصرف هوا ( تعداد ابزار ها و ماشین آلات مصرف کننده هوا ) زیاد است . البته در این مورد باید نشتی ها  در سیستم چک شود. وجود نشتی در سیستم باعث هدر رفت بسیار زیاد هوا می شود.

  • داغ شدن بیش از حد کمپرسور

کم بودن و یا نامناسب بودن روغن یکی از دلایل داغ شدن کمپرسور می باشد. همچنین اگر سایز کمپرسور در مقایسه با مصرف هوا درست انتخاب نشده باشد و کوچک باشد کمپرسور به صورت مداوم روشن می ماند و باعث داغ شدن کمپرسور می گردد.

  • روغن ریزی کمپرسور

روغن ریزی  کمپرسور یا به دلیل خرابی رینگ و پیستون ها صورت می گیرد یا ممکن است روغن زیاد تر از حد مجاز داخل هواساز ریخته شده باشد .

کمپرسور ۵۰۰ لیتری سه فاز یا تکفاز ؟

گروه صنعتی صفوی کمپرسور های ۵۰۰ لیتری را در دو مدل تکفاز و سه فاز ارائه می کند. کمپرسور ۵۰۰ لیتری با الکتروموتور های تکفاز برای کارگاه هایی مناسب است که کنتور برق سه فاز ندارند. در این مدل برای هر یک از هواساز های یک الکتروموتور تکفاز ۲ اسب نصب می شود. همچنین برای جلوگیری از ایجاد نوسان در برق کارگاه در زمان استارت خوردن الکتروموتور های تکفاز می توان از یک تابلو برق تایمر دار استفاده کرد که باعث شود الکتروموتور ها همزمان با یکدیگر روشن نشوند و با یک تاخیر زمانی ۵ ثانیه ای از یکدیگر استارت شوند

اما در صورتی که برق کارگاه شما سه فاز است بهتر است که کمپرسور با برق سه فاز خریداری کنید . زیرا مصرف برق الکتروموتور های سه فاز در مقایسه با تکفاز بسیار کمتر است.

کمپرسور 500 لیتر و 700 لیتر تکفاز