دستگاه سند بلاست

slider-sand-blast1
سند بلاست

در جهان پر از ماشین الات و قطعات فلزی، زنگ زدگی و خوردگی بسیار معمول است. خوشبختانه سند بلاست یک راحل سریع و موثر برای زدودن زنگ زدگی و خوردگی بکار میرود و همچنین فرایندی است که میتواند برای آماده سازی سطوحی که نیاز به رنگ آمیزی دارند استفاده شود.

دستگاه سند بلاست

اجزا دستگاه سند بلاست

دستگاه سند بلاست متشکل است از دو بخش اصلی : دیگ سندبلاست که در آن مواد ساینده ریخته می شود و یک دستگاه کمپرسور باد که با فشار باد مواد ساینده را به شلنگ ها انتقال میدهد.

البته لباس و نازل نیز از دیگر اجزای مورد نیاز برای انجام پروژه سندبلاست نیز هستند.

قیمت دستگاه سند بلاست

با توجه به حجم کار می بایست دیگ سند بلاست بزرگتر باشد تا مواد ساینده بیشتری در آن ذخیره شود. به همین ترتیب قطر نازل ها بزرگتر شده در نتیجه باد بیشتر از آن خارج می شود. برای تامین فشار مناسب باید از کمپرسور بزرگتری استفاده کرد.

دلایل و موارد استفاده از سندبلاست
۱-پاک کردن سریع سطوح و لایه برداری سطوح
۲-ایجاد اثر مات در سطوح
۳-برطرف کردن اکسیداسیون و خوردگی سطوح
۴-سرعت بخشیدن به فرایند سنگ زنی اشیا
۵-دسترسی به مکانها و فضاهای کوچک و شکافها
۶-صرفه جوی در زمان و کارهای دستی
۷-امکان استفاده مجدد از ماشین آلات ،فلزات و اشیا

بسته به شرکت میتوان از سند بلاست برای اهداف مختلف استفاده کرد.
۱-سنگ زنی قطعات فلزی
۲-ایجاد الگوهای بر روی شیشه
۳-تبدیل شیشه معمولی به شیشه مات
۴-حذف رنگ از سطوح

سند بالاست شیشه

تبدیل پانلهای ساده به پانلهای زیبا

    • سندبلاست یک روش ساده و ارزان برای تبدیل یک قطعه شیشه ای واضح و شفاف به یک اثر هنری زیبا و ظریف است. اگر سندبلاست برای مدت زمانی مستقیما به یک نقطه از شیشه پاشیده شود می‌توانید روی شیشه حکاکی و تصاویر سه بعدی در سطح شیشه ایجاد نمائید.
    • سازندها و طراحان شیشه میتوانند با حداقل سرمایه گذاری در تجهیزات سندبلاست افزایش درامد داشته باشند. با استفاده از کمپرسور هوا و دستگاه سندبلاست مواد ساینده سخت روی شیشه پاشیده می شود و باعث مات شدن سطح شیشه می گردد.
    • همچنین برای کار روی سطح شیشه به ماسک سنگین نیاز نمی باشد. نوع ماسک بکار رفته بستگی به عوامل مختلف مانند نوع مواد ساینده ،اندازه دانه و فشار پاشش دارد.

راهنمای کامل برای تراش روی شیشه توسط سندبلاست و کمپرسور هوا

    • هنگامی که می خواهید شیشه را سندبلاست کنید تمیز و خشک بودن آن از اهمیت خاصی برخوردار است اگر روغن یا مواد دیگری روی سطح شیشه باشد کاغذ طراحی بدرستی بر روی شیشه ثابت نمی ماند.
     • کاغذ تماس شیشه را از خرد شدن و آسیب محافظت نموده و به عنوان طراحی نهایی استفاده می شود.پشت کاغذ تماس را برداشته و با دقت بر روی شیشه بچسبانید و سپس آن بخش از طراحی را که می بایست سندبلاست شود با استفاده از چاقوی ابزار با احتیاط از روی کاغذ طراحی جدا نموده و شیشه را در محوظه سندبلاست قرار داده و با استفاده از کمپرسور هوا شن و ماسه را بصورت کنواخت بر روی شیشه پاشش می کند تا طرح کامل بر روی شیشه نقش ببندد. در پایان شیشه را برداشته با آب شسته و پاک کنید و از چاقوی ابزار استفاده کرده تا لبه های کاغذ تماس را بگیرید و سپس آن را می خراشید.
    • استفاده از کابین برای سندبلاست شیشه

نکته کلیدی در سندبالاست شیشه ، توجه به سرعت و میزان مقدار شیشه ای که می خواهید سندبلاست کنید و نوع مواد مورد استفاده مود اهمیت قرار می گیرد،این دو عامل تاثیر بسزای بر انتخاب نوع مواد سایشی و نوع کابین مورد استفاده دارد.

    • انتخاب مواد سایشی مناسب برای تراش و طرح هر شیشه

دو نوع از رایج ترین مواد سایشی در طراحی شیشه شامل دانه های شیشه ای و اکسید آلومینیوم میباشد که معمولا افراد ترجیح می دهند از مواد با دانه های بالاتر (۱۲۰یا بالاتر) استفاده کنند این امر منجر به کنترل بیشتر و نتیجه بهتر می شود. اکسید آلومینیم در تولید انبوه بهتر عمل می کند.اما ممکن است قدرت بیشتر آن منجر به خراش و تراش بیشتر از دانه های شیشه ای شود .

    • انتخاب کابین برای طراحی شیشه

دومین مشخصه مهم در طراحی شیشه ، نوع کابین می باشد.کابین های سندبلاست فشار، نسبت به کابین های سندبلاست مکش ، تولید بالاتری دارند ولی هزینه بیشتری را نیز در بر خواهند داشت.کابین های فشار برای تولید انبوه مناسب تر هستند. در زمان استفاده از اکسید آلومینیم یک جعبه محافظ در کابین سندبلاست در نظر گرفته می شود تا مانع بروز آلودگی اکسید آلومینیومی در کابین شود.

    • انتخاب دیگ سندبلاست برای طراحی شیشه

اگر قطعات انتخابی برای سندبلاست بزرگ باشد و در کابین جا نمی شود، در این صورت میتوانید با رعایت تمام نکات ایمنی از دیگ سندبلاست استفاده نمائید. به هر میزان که دیگ سندبلاست بزرگتر باشد زمان بیشتر و طولانی تری میتوان سندبلاست را انجام داد و نازل بزرگتر نیاز به کمپرسور بزرگتری دارد که برای پروژهای سنگین لازم است و همچنین به منظور جلوگیری از هدر رفت مواد سندبلاست از نازل کوچکتر استفاده می شود.

    • توصیه کلی برای طراحی شیشه از طریق سندبلاست

عمق طرح و تراشی که می خواهید ایجاد کنید به نوع مواد سایشی، میزان فشار و مدت زمانی تمرکز در یک نقطه خاص بستگی دارد .

فشار بیشتر و زمان سایش بیشتر باعث ایجاد عمق بیشتر بر روی شیشه می شود. با فشار کم و سرعت کم شروع کنید چون همواره میتوانید بر عمق طرح خود بیفزائید اما بعد از اتمام کار نمیتوانید از عمق آن بکاهید.

البته مدت زمانی طول خواهد کشید که چگونگی فشار و زمان را بیاموزید.

در نهایت طراحی و تراش زیبا و خاصی روی شیشه ایجاد می کند و سند بلاست یک روش سریع و کارآمد برای ایجاد طرح روی شیشه می باشد.