۱۰ نکته مهم برای افزایش طول عمر کمپرسور

نگهداری کمپرسور پیستونی

  • دستور العمل راهنمای کمپرسور را بخوانید و به آن عمل کنید.

هیچ چیز سریعتر از مالک یک کمپرسور که دستور العمل نگهداری کمپرسور را مطالعه نکرده است باعث خرابی کمپرسور نمی شود. در این راهنما راهکار های  آسان در عین حال بسیار سودمندی وجود دارد که در افزایش راندمان و طول عمر کمپرسور تاثیر گذار است.

  • به صورت روزانه سطح روغن داخل کمپرسور را چک کنید.

همواره دقت کنید که سطح روغن از حد مجاز ، پایین تر نیامده باشد. بین ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ ساعت کارکرد کمپرسور ، روغن آن را تعویض نمایید ( این زمان ارتباط مستقیمی با کیفیت روغن داخل کمپرسور دارد)

  • از عملکرد صحیح شیر تخلیه آب و روغن مطلع شوید

سیستم های جداکننده آب و روغن مانند میکروفیلتر ، تله آبگیر تنها زمانی کارایی لازم را دارند که شیر تخلیه آنها به درستی عمل کند. حتما از اینکه ذرات روغن و آب به خوبی از این دستگاه ها خارج می شوند مطمئن شوید.

  • فیلتر هوا را تمیز و بازرسی کنید.

فیلتر هوای کثیف سبب می شود کمپرسور بیشتر کار کند. این امر موجب مصرف بیشتر برق و کاهش طول عمر کمپرسور می شود. به صورت ماهانه فیلتر هوا را تمیز نمایید . بین ۳ الی ۶ ماه فیلتر هوای کمپرسور را به صورت کامل تعویض نمایید. زمان تعویض فیلتر هوا ارتباط مستقیمی با میزان ذرات معلق و غبار در هوای محیط دارد.

  • المنت فیلتر روغن را تعویض نمایید.

المنت ( روغن گیر) میکرو فیلتر و فیلتر سپراتور باید به صورت منظم و دوره ای تعویض شود. بعد از هر ۱۰۰۰ ساعت کارکرد کمپرسور می بایست فیلتر روغن تعویض شود. هر ۲ PSI افت فشار در فیلتر ها سبب افزایش ۱% در هزینه برق مصرفی شما می شود.

  • کمی مکث کنید، به صدا ها گوش کنید

کمی کنار کمپرسورتان مکث کنید به صدا های غیر معمول گوش کنید. صدای بلبرینگ ها، شل بودن تسمه ها، شل شدن پیچ ها . بسیاری از مشکلات قبل از اینکه حاد شوند قابل رفع می باشند.

  • مواظب نشتی ها باشید

در بسیاری از کارخانه ها ۲۵ % از هوای کمپرسور به دلیل وجود نشتی در اتصالات، لوله ها وشیرآلات به هدر می رود. در مواقع نشتی ها مانند یک ابزار پنوماتیک و بادی عمل می کنند که هوای کمپرسور شما را به سرقت می برند!!

  • مراقب دمای کمپرسور باشید

معمولا به دلیل عدم رعابت سرویس های دوره ای دما کمپرسور بالا می رود و این موجب پایین آمدن عمر قطعات می شود. عدم تعویض فیلتر هوا و روغن یکی از مهمترین دلایل بروز این اتفاق می باشد.

  • کمپرسور را تمیز نگهدارید.

مانند هر دستگاه دیگری، کمپرسور نیز نیاز به تمیز شدن دارد. با تمیز نگهداشتن کمپرسور به راحتی می توان وقوع برخی از علائم هشدار دهنده مانند نشت روغن در سیستم را شناسایی کرد.

  • قطعات یدکی مصرفی را پیش از وقوع خرابی ، خریداری کنید

بهتر از بعضی از قطعات مصرفی کمپرسور مانند فیلتر روغن ، فیلتر هوا ، تسمه ها، واشر ها را خریداری کرده و در انبار کارخانه نگهداری کنید. تا در صورتی که نیاز به تعویض این قطعات بود معطل تهیه و خرید آنها نشوید

مطالب پیشنهادی

انتخاب سایز کمپرسور متناسب با نیاز صنعت شما
انواع کمپرسور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *